لابراتوار بی

لابراتوار بی نزدیک به 8 سال است که به عنوان یک مجموعه هنری بین رشته ای با تمرکز بر طراحی در کلیه مقیاس ها تکامل یافته است. از طراحی محصول گرفته تا طرح های شهری و همچنین، در حوزه ارتباط طراحی با سایر رشته های هنری مانند سینما. کار لابراتوار بی نشانگر تعهد به اشکال جدید دانش از طریق ساختن است. با رویکردی ناشی از تفکر گسترده لیکن وحدت گرا، ما به گفتمان ادراک زیبایی شناسی به عنوان بخشی از یک فرآیند مفهومی جامع می پردازیم. به جای تمرکز روی گونه شناسی کالبد و فرم یابی، کارهای لابراتوار بی روی فرایند طراحی مفهومی استوار است. با نمونه کارهایی از پروژه های فرهنگی، دانشگاهی، تجاری و مختلط اداری و مسکونی و همچنین طراحی برای فضاهای شهری و پروژه های شهری در مقیاس بزرگ. ما در حال ساخت پروژه های ویژه ای  با همکاری کارفرمایانی فوق العاده هستیم که بسیاری از آنها با هدف ارتقاء استانداردهای طراحی و کیفیت ساخت  و ساز ما را انتخاب کرده اند. ما اعتقاد داریم که هنر و معماری مفهومی نقش اصلی را در گفتمان مکان سازی و همچنین تعیین شخصیت فضاها و تعامل افرادی که از آنها استفاده می کنند؛ بر عهده دارد. بر این اساس، طراحی معناگرا در تمامی پروژه های ما نقش محوری دارد.

آکادمی لابراتوار بی به صورت تخصصی به مباحث پایه ای شکل دهنده اندیشه معماران و هنرمندان و همچنین مهارت های ویژه آنان در چگونگی حل مسائل و تولید برنامه در پروژه های مختلف می پردازد. زمینه های اصلی و پایه در اینجا شامل معماری و سینما می باشد. دو دیسیپلین مبتنی بر شکل دهی فضا که موضوع ها و نقاط اشتراک بسیار متعددی با یکدیگر دارند. و بر این اساس، بسیاری از دوره ها و برنامه های این آکادمی مورد استفاده هر دو گروه خواهد بود. با توجه به مطالعه شیوه های آموزشی متداول در جهان و همچنین، شرایط خاص برگزاری کلاس های آموزشی حضوری، آکادمی لابراتوار بی به عنوان مرجع تخصصی آموزش هنر و معماری، آموزش آنلاین را مورد توجه قرار داده است. قابلیت های تطبیق این نوع آموزش با زندگی امروزه انسان ها در تمام نقاط دنیا و شرکت در دوره ها بدون در نظر گرفتن مرزها و فاصله های فیزیکی مهم ترین ویژگی این انتخاب بوده است. امری که بر مبنای اصول گسترش اطلاعات در این آکادمی سهولت دسترسی را برای مخاطبان در هر مکانی که حضور دارند مهیا می سازد. علاوه بر این با توجه به تاکید آکادمی تخصصی هنر و معماری لابراتوار بی بر آشنایی با ادراک انسان آینده از فضا و خلق فضای معماری و سینما بر اساس این گونه ی خاص از ادراک، برای برقراری حداکثر ارتباط با مخاطب، بهره گیری از فضای آنلاین و مجازی، خود زمینه ای برای برخورد و درگیری با این گونه خاص از ادراک خواهد بود. بر این اساس، تولید فیلم های آموزشی به عنوان بهترین رسانه جهت انتقال اطلاعات به مخاطبان در دستور کار اصلی آکادمی قرار گرفت. این مهم، در قالب سری فیلم های آموزشی در حوزه های پایه و پیشرفته در هنر معماری و سینما به انجام رسیده است؛ که طی بازه های زمانی مناسب در اختیار مخاطبان و هنرجویان قرار می گیرد. همچنین، با توجه به تجربه خاص و متفاوت استاد مطلبی پور در خصوص آموزش و ضمنا توان ویژه ایشان در استعدادیابی و مشاوره طی سال های آموزش، امکان برخورداری از مشاوره تحصیلی به صورت خصوصی فراهم آمده است. علاوه بر این، نوع ویژه ای از کارگاه های آموزشی تخصصی به صورت خصوصی و نیمه خصوصی در اختیار هنرجویان قرار گرفته که هدف از تعریف این دوره ها، ارتقاء سطح کیفی مبانی فکری به همراه مهارت های عملی هنرجویان در طراحی و معماری می باشد و با عنوان پروگرام – بی – و بر مبنای برنامه ریزی جامعی برای همراهی نزدیک استاد و هنرجو و افزایش بهره وری آموزش تعریف شده است.

خلاصه تجربیات حرفه ای و آموزشی مهندس مطلبی پور

تحقیقات حسن مطلبی پور از حدود دو دهه پیش روی تولید آثار هنری میان رشته ای، تحول جهان معانی، تجربیات جدید فضایی و توسعه طراحی مفهومی در سناریو سازی و خلق مکان های واجد هویت متمرکز شده است. امری که با روش های جدید بهره گیری از تفکر طراحی همراه بوده است. بر اساس این تحقیقات، او در سال 1392 مجموعه لابراتوار بی را تاسیس کرد. او همچنین، همکاری با مهندسین مشاور پایه یک کشور را در حوزه معماری و طراحی شهری، که از سال 1381 شروع می شود؛ در رده های مدیریتی و طراح ارشد در سابقه کاری خود دارد. هر چند پروژه های مطلبی پور بر پیشبرد مطالعات مفهومی استوار است؛ تاکنون جوایز و تقدیرهای متعددی را نیز به همراه داشته است. از جمله آنها می توان به جایزه اول طراحی خانه ای برای حافظ، نامزد جایزه طراحی 2A ، برنده مسابقه طراحی میدان پاستور سازمان زیباسازی تهران، برنده سوم جایزه طراحی مجموعه ورودی شهر کرمان، تقدیر ویژه برای پروژه طراحی شهری محور 17 کیلومتری دماوند، انقلاب، آزادی و همچنین جوایز متعددی برای طرح های مفهومی و هنرهای محیطی اشاره کرد. وی عضو هیئت مدیره انجمن دوستی ایران و فرانسه است.

– آموزش مبانی نظری معماری و طراحی داخلی 1385-1399 دانشگاه های شمال کشور و دانشگاه آزاد واحد جنوب

– آموزش طرح های معماری مسکونی کوچک و بزرگ مقیاس 1385-1399 دانشگاه شمال کشور و دانشگاه آزاد واحد جنوب تهران

– آموزش طرح های معماری فرهنگی 1385-1399 دانشگاه های شمال کشور و دانشگاه آزاد واحد جنوب

– آموزش کارگاه های طراحی شهری استراتژی و چارچوب طراحی شهری 1388-1398 دانشگاه شهید بهشتی

– آموزش کارگاه های مبلمان شهری ویژه اصناف 1390-1392 سازمان زیباسازی شهر تهران

– آموزش طراحی نما و ضوابط مربوطه 1395-1398 موسسات آموزش معماری خصوصی

– آموزش کارگاه های تخصصی معماری و طراحی شهری 1394-1395 دانشگاه تهران- دانشکده هنرهای زیبا

– آموزش کارگاه های مرتبط با آمادگی کنکور های ارشد و کارشناسی معماری وطراحی شهری 1385-1387

– تالیف کتاب – درک عمومی معماری – 1385 ویژه داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد

همچنین برگزاری کارگاه ها و سخنرانی های آموزشی در مناطق مختلف کشور به صورت مستقل برای گروه های مختلف اجتماعی